T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Samsun İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Eylül 2018 Kurul Kararları

Güncelleme Tarihi: 03/10/2018

2018 YILI EYLÜL AYI HASTA HAKLARI KURULU KARARLARI
SIRA NOBAŞVURU TARİHİBAŞVURU KONUSUSAĞLIK TESİSİ ADIKARAR TARİHİ VE SAYISIKURUL KARARLARININ ÖZETİ
117.07.2018Saygınlık Görme HakkıÖzel Vm Medicalpark Samsun Hastanesi13.09.2018/68
Başvuru saygınlık görme hakkı açısından Kurulumuzca değerlendirilmiş tarafların beyanına göre hak ihlali olmadığı kanaatine varılmıştır. Başvurudaki diğer hususlar hakkında telefonla Başvuru sahibine bilgi verilmiş ve birim sorumlusunun HBBS’ye yüklediği fatura sisteme tanımlı e-posta adresi üzerinden 31/08/2018 tarihinde başvuru sahibine gönderilmiştir. Başvuruda doktordan şikayetçi olunmaması, tıbbi işlemlerle ilgili bir kusur bulunmaması yani başvurunun tıbbi hata kapsamında olmaması ayrıca ücret/fatura ile ilgili şikayetlerin hasta hakları kurullarının alanına girmemesi nedeniyle şikayet sahibine daha önce telefonla yapılan bilgilendirmelerin yazılı olarak yapılması önerilmiştir:
1-Fazla ücret alımı ile ilgili olarak SGK’ya, 
2-Fatura verilmemesi ile ilgili Maliye Bakanlığı/Vergi Denetimi Kurulu Başkanlığına, 
3-Ücret iadesi için ilgili kaymakamlığın Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurması önerilmiştir.
Ayrıca çalışanların hasta ve hasta yakınlarına karşı tutum, davranış ve konuşmalarına dikkat etmesi hususunda yönetimce uyarılması, iletişim eğitimlerinin tekrarlanması önerilmiştir. (Hak İhlali Yoktur)
228.08.2018Saygınlık Görme Hakkı Kayıtları İnceleme HakkıSB SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi13.09.2018/69İdrar numunesinin verilmediği bilgisine sahip olmayan personelin tahlil sonuçlarının tamamı çıkmadığı için başvuru sahibine yardımcı olamadıkları anlaşılmıştır. 
Personelin hastalarla iletişim konusunda uyarılması önerilmiştir. (Hak İhlali Yoktur)
316.08.2018Saygınlık Görme HakkıSB SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi28.09.2018/70Tarafların iddialarını/beyanlarını destekleyecek bilgi, belge ve şahit bulunmadığından hak ihlali olmadığı kanaatine varılmıştır (Hak İhlali Yoktur)